Hudba skupiny ABBA a jednotlivé sólové projekty : Diskusni forum o skupine ABBA
Písně ABBAy, muzikály a sólové desky protagonistů
novinky skupiny ABBA World Revival
Jdi na stránku:  1234Následující
Aktuální stránka:1 z 4
Nominace na nejlepší sólový projekt
Autor: Isil (IP zalogováno)
Datum: 3 September, 2007 14:52

V souvislosti s novou anketou mě napadlo, že bychom mohli jít ještě o krok dál a příště zkusit zvolit nejlepší sólový projekt členů ABBA vůbec. Vzhledem k tomu, že ale do ankety není možný nacpat všechno, co kdy udělali, tak navrhuju, abyste tu každý uvedli podle vlastního uvážení to, co se jim podle vás nejvíc povedlo. Můžou to být sólový alba, desky Hootenanny Singers, Hep Stars, muzikály, projekty jako Gemini nebo Josefin Nilsson apod. Za sebe navrhuju:

- Björn a Benny - Kristina Fran Duvemala
- Agnetha - Elva Kvinnor I Ett Hus
- Frida - Djupa Andetag

Doufám, že to nebude jedinej návrh winking smiley



Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Isil (09.09.2007 09:20)

Re: Nominace na nejlepší sólový projekt
Autor: safa (IP zalogováno)
Datum: 3 September, 2007 22:02

1/ BAO: BAO!
2/ Chess
3/ Frida - Djupa Andetag

... nicmene tyhle volby vyplyvaji spis z moji neznalosti, bo treba Kristina F.D. jsem nevidel ani neslysel (necitil, proste nevnimal).

Re: Nominace na nejlepší sólový projekt
Autor: Isil (IP zalogováno)
Datum: 4 September, 2007 09:13

Věděl jsem, že pan šéfredaktor nezklame smiling smiley Co se Kristiny týče, měl bys to napravit, jelikož dle mého skromného názoru to je absolutně to nejlepší, co pánové Andersson a Ulvaeus kdy stvořili. A možná že oni to tak pociťujou taky a proto se už nepouštěj do ničeho dalšího, jelikož by to asi jen těžko překonávali. I když kdo ví... třeba nás ještě čeká nějaký překvapení smiling smiley

Re: Nominace na nejlepší sólový projekt
Autor: Michal (IP zalogováno)
Datum: 4 September, 2007 22:07

1) Kristina Fran Duvemala
2) Chess
3) Agnetha - Wrap Your Arms Around Me (1983)

Kristinu jsem uvedl na prvním místě, protože ji poslouchám poměrně často, ale přesto, na ABBu hodně písní i z tohoto velmi dobrého muzikálu nemá. Možná právě proto, že si Benny a Björn byli tohoto vědomi, udělali svůj poslední muzikál z písní ABBy, a ten je proto nejúspěšnější, i když mě osobně nijak zvlášť neláká, protože originál je stejně nejlepší. Na nějaké překvapení (jako např. obnovení ABBy) jsem čekal od 90. let (kdy bylo ještě alespoň teoreticky možné, že by něco s ABBou nahráli) a nedočkal jsem se ho, a teď už stejně žádné nepřijde. Asi to jinak nejde, je totiž dost těžké si představit, že by ve věku přes 60 let ještě dokázali složit nějaký celosvětový hit jako z období ABBy. Poslední popové album složili v roce 1993 pro Josefin Nilsson (možná si tím tak trochu zkoušeli, jak by v té době asi dopadli s ABBou), album sice není špatné, ale ani jedna píseň není srovnatelná s nejúspěšnějšími hity ABBy, nejlépe mi vychází Heaven and Hell, ale i ta je taková zvláštní, rozjíždí se to jen opatrně, teprve až refrén už trochu připomíná ABBu, a nakonec přijde ta část, která není zpívaná a kterou pak celá píseň končí, tohle už opravdu zní vyloženě jako nějaký zapomenutý hit od ABBy (je to poměrně jednoduchý motiv, který vzdáleně připomíná píseň The Winner Takes It All), má to ten výrazný pozitivní náboj, jako písně ABBy, tedy přesně to, kvůli čemu jsem si je před téměř 30 lety oblíbil a co jsem od nich jako fanoušek ABBy celou dobu očekával, bohužel od roku 1984 od písně I Know Him So Well marně čekám na podobnou velmi kvalitní píseň a je už dlouho jasné, že žádná další nepřijde. Samozřejmě že v muzikálech měli několik velmi dobrých písní, ale už to nezní jako ABBA, je to už něco jiného. Např. to album Wrap Your Arms Around Me od Agnethy jsem uvedl na třetím místě právě kvůli titulní písni, která (podle mě) zní, jako kdyby to byla píseň ABBy, ve které zpívá pouze Agnetha, prostě kdybych nevěděl, že to není od Bennyho a Björna, tak bych si myslel, že to složili, podle mě je to nejlepší píseň, kterou Agnetha nazpívala za celou její sólovou kariéru, ale líbí se mi na tom hlavně to, že to zní jako ABBA, což se o písních Bennyho a Björna z posledních více než 20 let bohužel říci nedá. Z posledních 20 let neexistuje byť jen jediná píseň od Bennyho a Björna, která by se stala evropským klasickým hitem, natož pak celosvětovým. Nechtěl bych, aby to někdo tady pochopil tak, že už je nemám rád nebo že takové věci sem přece nepatří. I tak už zřejmě navždy pro mě budou nejlepšími hudebními skladateli. Ale chtěl jsem říci, že po té záplavě neuvěřitelně krásných hitů z období asi tak 1975–1980 jsem očekával, že alespoň v menším počtu budou podobné písně skládat i v budoucnosti, a to se až na uvedené výjimky nestalo, proto to zklamání z jejich další hudební tvorby. A také je třeba připomenout, že kdyby předtím nebyla ABBA, nikdo by tady nevěděl, že nějaké sólové projekty členů skupiny vůbec existují, protože by je mimo Švédsko nejspíš nikdo neznal a proto by se ani nikdo nezajímal o jejich sólovou tvorbu.

Re: Nominace na nejlepší sólový projekt
Autor: safa (IP zalogováno)
Datum: 4 September, 2007 22:30

... mmno mozna az to uslysim tak treba nazor prehodnotim. Pracuju na tom ;-) . Je na to ceskej text ? Bohuzel swedstina mi porad jde hur nez anglictina, ktera mi taky moc nejde.

Re: Nominace na nejlepší sólový projekt
Autor: safa (IP zalogováno)
Datum: 4 September, 2007 22:36

Michal napsal(a):
-------------------------------------------------------
> posledních více než 20 let bohužel říci nedá. Z
> posledních 20 let neexistuje byť jen jediná píseň
> od Bennyho a Björna, která by se stala evropským
> klasickým hitem, natož pak celosvětovým. Nechtěl
> bych, aby to někdo tady pochopil tak, že už je

... a co vyzvaneni pro cerveny kriz ? To byl poprask ;-) . Ja myslim, ze oni uz nemaji chut skladat komercni hity, Benny se maximalne seberealizuje v BAO a podle vseho ho to dost bavi ... a Bjorn nevim, nejspis si uziva stari a semtam coby hvezda utrousi nejaky ten rozhovor nebo se necha vybotit na vecirku.

Re: Nominace na nejlepší sólový projekt
Autor: Michal (IP zalogováno)
Datum: 5 September, 2007 01:30

Já ty písně neposuzuji z hlediska textů, vždycky jsem to rozlišoval jen podle toho, jestli se mi to na poslech líbí nebo ne, i když mě kvůli tomu někteří asi považují za primitiva. Pokud jde o ten červený kříž, tak tady mi asi něco uniklo, protože vůbec nevím, o co jde. Se zbytkem bohužel musím souhlasit, cítím to úplně stejně. Je to škoda, protože právě ty komerční hity byly podle mě to nejhezčí, co kdy složili, a mrzelo mě, že s tím v 80. letech tak najednou přestali (tedy ne úplně, ale písně pro Gemini byly dost slabé a Josefin Nilsson dopadla sice lépe, ale ABBA už to stejně nebyla). Asi už viděli, že jim to skládání komerčních hitů moc nejde, tak s tím přestali. Ani ten anglický překlad Kristiny, který dlouho opakovaně slibovali, zatím není a nejsem si jistý, jestli se ho vůbec dočkáme.

Re: Nominace na nejlepší sólový projekt
Autor: Isil (IP zalogováno)
Datum: 5 September, 2007 08:11

Souhlasím sice, že pro Abbu složili výborný věci, zvlášť ve druhé polovině existence skupiny, ale jinak si myslím, že s každým dalším společným projektem byli lepší a lepší a Kristina je absolutní vrchol jejich tvorby. Neposlouchám ji sice často, protože málokdy mám přes tři hodiny času v kuse, ale je to geniální dílo, který dalece překračuje všechno, co udělali s Abbou. S Mamma Mia! se to vůbec srovnávat nedá - to je, podle mě, muzikální brak, i když hudebně extrémně silnej. Kvalitu nejde posuzovat podle komerční úspěšnosti... to bys pak musel říct, že Du Maste Finnas nesahá třeba Ring Ring ani po kolena a přitom oba víme, že to je naopak winking smiley Anglický překlad Kristiny zamrznul na bojích o autorská práva - bude, až (resp. jestli) se to vyřeší. Co se týče Agnethy, její postabbovský alba mi vždycky přišly strašně povrchní a o ničem. Je to melodický, pěkně zazpívaný, ale jinak to postrádá něco, co z Abby dělalo výjimečnou skupinu... (teď mě můžete umlátit grinning smiley)

SAFA: Českej text na to není... mám kompletní překlad do angličtiny a těch pár překladů do češtiny, který jsem zatím udělal, jsem naházel na ABBA Wonder. Průběžně pracuju na dalších... Tady jsou ty hotový:

Ut Mot Ett Hav [abbafc.abbaworldrevival.com]
Du Maste Finnas [abbafc.abbaworldrevival.com]
Guldet Blev Till Sand [abbafc.abbaworldrevival.com]
I Gott Bevar [abbafc.abbaworldrevival.com]
Stanna [abbafc.abbaworldrevival.com]
Hemma [abbafc.abbaworldrevival.com]

Re: Nominace na nejlepší sólový projekt
Autor: Michal (IP zalogováno)
Datum: 6 September, 2007 02:01

Tady se asi neshodneme. Stavět Kristinu kvalitativně nad celou tvorbu ABBy mi osobně přijde poněkud přehnané. Byla to přece ABBA, která mnoha písněmi na několik let ovlivnila světovou populární hudbu, což se o Kristině říci nedá. Když si srovnám největší hity ABBy a nejlepší písně z Kristiny, ABBA jasně vítězí. Kristina je jistě pěkný muzikál, ale hudební nápady Bennyho a Björna z období ABBy byly podle mě nesrovnatelně lepší. Také když srovnám Kristinu s nejúspěšnějšími muzikály všech dob, tak vidím u Kristiny jeden dost zásadní nedostatek – tomuto muzikálu chybí nějaký mimořádně úspěšný komerční hit, kterým by se Kristina proslavila ve světě. Klasické muzikály vždycky minimálně jeden takový hit měly. Proto si myslím, že Benny a Björn už v 90. letech prostě nedokázali takovou píseň složit. Tím vůbec nechci říci, že by byl tento muzikál jako celek špatný, ale ten velký hit, podle kterého by byl muzikál snadno zapamatovatelný pro širokou veřejnost, tam viditelně chybí. A pokud jde o kvalitu, možná je to podle měřítek hudebních kritiků kvalitnější než ABBA, ale pro mě rozhodně ne. ABBA mě i po mnoha letech potěší mnohem více, a o to (podle mě) jde v hudbě především.
Pokud jde o alba Agnethy po rozpadu ABBy, nebyl bych tak kritický. Souhlasím s tím, že asi polovina písní je tam vyloženě o ničem, ale zbytek je docela dobrý a několik málo písní je velmi dobrých (hlavně Wrap Your Arms Around Me).

Re: Nominace na nejlepší sólový projekt
Autor: Isil (IP zalogováno)
Datum: 6 September, 2007 08:42

Shodnout se nemůžem z jednoho prostého důvodu - mluvíme každej úplně o něčem jiným smiling smiley Ty o komerčním úspěchu, já o kvalitě díla. Komerční úspěch Abbě nelze upřít a asi těžko je v tomhle ohledu kdy někdo překoná, když jsou druhou nejprodávanější kapelou v historii. Taky se to těžko srovnává, protože jde o úplně jiné styly. Ale myslím, že nejsnáz porovnáš obojí když vedle sebe postavíš právě muzikál Mamma Mia!, kterej v sobě nese největší hity Abby, a Kristinu. Kristina je mnohem propracovanější jak po hudební tak zejména po textové stránce (tam je to myslím naprosto bez debat, Björnova nejlepší textařská práce vůbec), celkovou myšlenku teď nechme stranou. Pokud jde o ten hit... osobně věřím minimálně v sílu Du Maste Finnas a Guldet Blev Till Sand, ale myslím, že tam je víc potenciálních "hitů". Ve Švédsku si singly z Kristiny vedly dobře.

Ještě k Agnethě... už to že, jak sám přiznáváš, "asi polovina písní je tam vyloženě o ničem", je pro mě dostačující, abych s klidným svědomím prohlásil, že ty alba jsou mizerný. Najdou se tam samozřejmě skrytý perly (Man; I Won't Let You Go aj.) ale jako celek jsou ty desky hodně slabý a když si je pustím v kuse, tak už v půlce se nudím. Poslouchám je málokdy, musím na to mít vyloženě zvláštní náladu, spíš si pustím tu a tam jednotlivý písničky. Osobně si myslím, že byla obrovská chyba, že Agnetha přestala skládat... kdyby ty desky obsahovaly aspoň polovinu jejich vlastních skladeb (výměnou za ty "o ničem"), hned by to vypadalo jinak...

Jdi na stránku:  1234Následující
Aktuální stránka:1 z 4


Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci.