Skupina ABBA a všechno kolem ní : Diskusni forum o skupine ABBA
Všechno co se točí kolem Bjorna, Bennyho, Agnety a Fridy
novinky skupiny ABBA World Revival
Jdi na stránku:  12Následující
Aktuální stránka:1 z 2
Na co pak to vsechno nahravali
Autor: Jakub (IP zalogováno)
Datum: 27 February, 2007 12:40

Zajimalo by me, na jaka zarizeni, tedha ABBA vsechny svoje nahravaky natacela. Logicky se diky dobe 70tych let jednalo o klasicke analogove vicestope magnetofony. Ale udivuje me to, protoze ten zvuk je proste uzasnej.
Zadny pocitace, zadny automaty, vsecko pekne zive.
Safa je zvukarem, ten by o tom mohl neco vedet... smiling smiley Co? Nikde jsem nenasel ani zadny klodny fotky ze kterejch by to bylo videt (a mit tak takovy pristroje doma... lahudka smiling smiley

Jakub

------------------
ABBA rulezzz...

Re: Na co pak to vsechno nahravali
Autor: Isil (IP zalogováno)
Datum: 27 February, 2007 18:28

Opravdu měli analogový multitracky, přičemž postupně pořizovali zařízení s více a více stopama. V roce 1981 pak Polar pořídil první digitální přístroj, na kterým nahrávali část alba The Visitors. Co se týče "úžasného zvuku", tak na tom má lví zásluhu Michael Tretow. O tom, jak dělali různý efekty mluvil mnohokrát - někdy jde o docela kuriózní věci jako nahrávání pod vodou, mokrý ručníky přes bubny apod. smiling smiley Ta bohatost zvuku je daná především tím, že všechno nahrával 2x (včetně vokálů) a pak to míchal přes sebe (zjednodušeně řečeno).

Re: Na co pak to vsechno nahravali
Autor: safa (IP zalogováno)
Datum: 1 March, 2007 10:11

Michale, kde se o tom da docist ? Prohlizel jsem co se da na webu ... ale o mokrejch rucnicich a tim mene o nahravani pod vodou jsem se nedocet ;-( .

Jediny co jsem krome nekolika stripku nasel je, jestli to nekoho zajima, jednoduchej gearlist rezie z jejich turne. Nekde ho tu snad najdu ...

Re: Na co pak to vsechno nahravali
Autor: safa (IP zalogováno)
Datum: 1 March, 2007 10:18

Jinak k tomu zvuku ... ano dvojeni je jedna vec, jinak zasadni je kolik prace na tech nahravkach stravili, a taky jako dobri muzikanti jsou sami a jak dobry ostatni hrace meli k dispozici. Dalsi vec je, ze ten zvuk je svym zpusobem poplatny dobe, dobe kdy se pouzivaly jine blany na bici, nepouzivaly se spodni blany na kotle atp.

Samozrejme Tretow spolu s perfekcionistou Bennym vstisknul tomu zvuku tvar, podle vseho to byla pri nahravani nepreberna studnice napadu "jak to udelat jinak". Ono kdyz je na to dost penez a nasledne i cas tak se da udelat lecos ... . Chci rict e ono to neni v tom NA CO to nahravali ale hlavne JAK a CO nahravali.



Upraveno 1 krát. Naposledy upravil safa (01.03.2007 10:19)

Re: Na co pak to vsechno nahravali
Autor: Jakub (IP zalogováno)
Datum: 1 March, 2007 12:38

No i kdyz me konkretne zajimalo NA co to nahravali winking smiley Protoze ty analogovy pristroje jsou proste kouzelny a me by se libilo neco takoveho sehnat. V CR jsem narazil na spoustu TASCAMu, STUDERu, FOSTEXu a dalsich 8mi i 16ti stopych magnetofonu, ale proto me zajima, co presne meli v Polaru...

Re: Na co pak to vsechno nahravali
Autor: Isil (IP zalogováno)
Datum: 1 March, 2007 18:51

Safa: O těch ručníkách, nahrávání vokálů pod vodou a dalších kuriozitkách (třeba toaletní papír uvnitř bubnů grinning smiley) psal Michael v komentáři k ABBA Undeleted v bookletu k boxu Thank You For The Music. Jinak v různejch knížkách se objevujou všelijaký vzpomínky smiling smiley

Jakub: Mrknu se, jestli najdu konkrétní údaje. Myslím, že něco jsem o tom čet, jen nevím přesně kde. Pravděpodobně v The Complete Recording Sessions ovšem.

Re: Na co pak to vsechno nahravali
Autor: safa (IP zalogováno)
Datum: 4 March, 2007 23:08

Tady jsem nasel co jsem hledal:
--------------------------------------------

Sound International Magazine: February 1980


ABBA LIVE

Although ABBA suffered criticism through most of their tour, the four Swedish superstars and their backing group of nine individually talented musicians managed to turn every audience wild with enthusiasm. One of the interesting and critical things about this type of show is of course the sound, particularly since ABBA are well known for records which have been recorded purely in the studio without any economising on overdubs, mixdowns and special effects. The question is whether the live performance would sound anything like we've come to expect from the six albums released since 1973, or if it would get as close as possible, considering the problems of a tour.

Engineer Claes af Geijerstam, a true nobleman with the nickname Klappe, was engineering the tour. He is a keen, experienced professional. Over a bowl of hot soup Claes mentions some of the considerations made at the very first stage of planning. 'We were to do large concerts (14,000 seats) as well as small (2,500 seats) ... on two continents ... and with a non-rock'n'roll audience. Although I was well aware of the new Harwell PA development (see SI May'79) there were two main reasons we selected the ElectroSound Turbo cabinets for this tour. First, the Harwell cabinets were such a new development that we couldn't count on the size of the system we needed being constructed before the start of the ABBA tour, particularly as we were to have them shipped to America where our first concert took place in Edmonton, Canada. Secondly we weren't absolutely sure that the system would be versatile enough to be "flown" in the air, thus providing a 100% visual contact for the audience.

'The Turbo cabinets are small enough to ensure that, so we flew 12 bins. We also placed 20 bins on stage bending them around the corners when needed. I had in other words - a stereo set on the top and on the bottom creating a solid sound-wall which, during the song Summer Night City, allowed me to sweep the music for a special effect through a Sound Sweep 5050. That's a nice effect, particularly as that would give the audience a new impression not known on ABBA’s albums.'

Claes (Klappe) normally works as a staff-producer for a competing record company, Frituna, but has been a friend of the group ever since the time of the Hep Stars back in the 60s. As ABBA has such a great appeal to young kids as well as to older people, Claes understood that the volume of the PA should be kept within a reasonable range. Apart from this, people expect - in an audio/visual show like this - to be hearing whatever the spotlight focuses on, which meant the musical background should be kept a little lower than the vocals, another of the difficulties of transferring studio to stage sound.

Microphones and routing

A couple of Audio Design selective limiters with limiting settings around 2-2.8kHz were applied to Agnetha's and Frida's vocals to get rid of high peaks, and compression was applied to the backing vocals of Tomas Ledin, Birgitta Wollgård and Liza Öhman as well as to the clavinet and bass guitar, ensuring an even level through the concert. With the exception of the monitor mix, vocals were equalised with the eq facilities built into the desk. The bass, however was equalised with an Orban 672A which - by the on/off switch on the effect returns - allowed Claes to select either a metallic, sharp punching sound for disco numbers or the round, soft, smooth sound (preset on the input section of the desk) for ballads.

Microphones were chosen by Michael Tretow, ABBA's studio engineer, as the shows performed at the Wembley Arena, London, were planned for a live LP along with a TV programme filmed by Swedish Television. The choice was a combination of AKG 415s, Shure SM57 and 58s, Beyer 101s, Shure Unidyne 3 and 4s, Sennheiser 421s, RE20s, and a couple of Pro Nasty 400 and 500 radio mics.

All signals are split on-stage. One feed is for the Soundcraft Series 2 monitor mixers (16 plus 24 inputs), one for the ElectroSound main desk, and one for the live recording which was done by Michael using the Rolling Stones mobile.

Stuart MacKillop is in charge of ABBA's keyboard electronics, and explains that the routing of the instruments on stage right follows the standard routing procedure, whereas the stage left keyboards have a mixing facility of their own which makes the routing look a bit different: the four instruments, a Yamaha CP70, Hohner D6, Prophet-5, and ARP Odyssey, feed (through direct injection boxes) the main desk as well as the keyboard mixer located by keyboard player Anders Eljas in order for him to achieve the desired amount of direct feed with his own effects plus the monitor mix.

Four monitor speakers fly backstage on the lighting rig, two on each side of the stage, but Anders has one of his own located just beneath the Prophet-5, providing him with a sufficient amount of his own signal.

Instruments

Benny Andersson, the highly active ABBA member on stage right, also plays a Yamaha CP70 (constructed on a barbershop hydraulic chair - without the chair though), but in addition to that he gets some very rich effects out of the giant Yamaha GX-1 computerised organ (see review in SI Sept '78) as well as his beloved old Minimoog.

The guitar amps are all Music Man 410 and 410HD which feed the main desk directly. Bass monitoring on-stage runs through a 212RH, the only cabinets not tilted on the stage. All drums and percussion (with the exception of the bass drum) are miked from the top, a few inches from the skin. The percussive instruments include a mini-glockenspiel, a xylophone, a tambourine, a cowbell, a guiro, a cabasa and a vibra-slap.

ABBA like the blend of electronic and acoustic instruments. Although you don't actually hear it on the albums, guitars have been overdubbed several times. Two of the electric guitars are custom built by Arne Arwidson (AA-guitars, Stockholm) and are played by Mats Ronander and Lars Wellander, who also switches between an Ibanez acoustic guitar with two built-in pickups (one standard for stage monitoring, and one George Bolin contact mic) and a Fender Stratocaster with a Schecter pickup. Rutger Gunnarsson plays a Hagstrom bass.

Effects

The new Eventide Harmonizer H949 is used with the new 'backward sound' effect (setting of 1.36) on the drum opening of Why Did It Have To Be Me played by both percussionists, Ola Brunkert and Åke Sundqvist. The Harmonizer's 'repeat' facility, which keeps repeating the digital program inside forever without a decay, is activated briefly at the part, ‘…it's gotta be rock'n'roll (roll, roll)’ in Gotta Hole In Your Soul. In addition to that the Harmonizer is used with its standard effect on most of the vocals with a 1.006 setting (beware: the readout has four digits, not just three as on the old one) plus a wild delay of 100msec in the left channel and 200msec in the right for Lars' guitar solo on Eagle.

Sound engineer Klappe generally centred the direct vocal signal between the left and right PA cabinets and then fed the harmonised delayed signal and the delayed signal to, respectively, the right and left cabinets. That sort of fattened up the sound.

Reverb was provided by a Master Room on most of the tour. As it wasn't available from ElectroSound by the time the tour started out in Europe, Klappe got an AKG BS10 which provided him with a 3.5 second delay. The BX10 is small and handy but, unfortunately, just a bit too 'short' and metallic-sounding for this particular show.

Electronically there were great variations during the tour, which covered 41concerts in 64 days. Sometimes limiting of the voices couldn't be properly set as the four articulated vans (plus the crew bus) couldn't get unloaded as scheduled and - apart from this - Klappe had brought a new facility back from the US, an Ursa Major Space Station SST-282, which was just built into the rack as they reached Paris.

Two types of flanging were used, but they never dominated the sound picture, Klappe just used it to mellow out the sounds of the glockenspiel, acoustic guitars and grand piano, but used it very carefully. The two units used were the Eventide Instant Flanger and an MXR Flanger/Doubler which was never used in its 'doubler' position.

Main desk

The ElectroSound main desk was really more than just one. A 20-input and a 32 -input board were linked together, providing a total of 52 channels. Four of these channels were for the returns from the BX10 and the Harmonizer, as they were to be equalised for quality. The bass eq of the Orban unit was returned on the effects return, as was the tape deck for the house music and the flanger returns.

PA

When setting up the PA, Klappe prefers to listen to three kinds of music: a slow ballad with a lot of vocal in it gives a good impression of what the vocals are going to be like; some disco numbers give a feel of how the hall is reacting, particularly to the punch of the bottom end; and some rock music allows the PA to be played really loud to hear where echoes will start to be picked up.

The desk output is routed through two ElectroSound one third octave graphic equalisers and through a dbx 160 stereo limiter, on to the Amcron DC300 and ElectroSound amplifiers, through which the signals are routed to the low end cabinets transducing frequencies below 250Hz and the mid cabinets which handle everything above about 250Hz. It’s a 4-way active crossover system.

Act and repertoire

The repertoire consisted of about 22 songs and was not unfamiliar as the songs were selected from previous albums. The stage act, which can be considered partially responsible for the negative criticism of the press, was performed in typical Polar-blueish iceberg colours.

Channel assignment Desk 1 (percussion)

Upper left kit: 1 - Bass drum; 2 ­ Snare; 3 ­ Tom; 4 ­ Tom; 5 - Tymp; 6 ­ Tymp; 7 ­ Conga; 8 ­ Glockenspiel; 9 ­ Xylophone; 10 ­ Bells.

Middle kit: 11 - Bass drum; 12 ­ Snare; 13 ­ Hi-hat; 14-Tom; 15-Tom; 16-Tom; 17-Tom; 18 -Tom; 19 - Bongo; 20 ­ Bongo.

Desk 2 (effects etc) 1, 2 - Ursa Major Space Station return; 3, 4 - Eventide Instant Flanger; 5 - MXR Flanger/Doubler return; 6 - bass return; 7, 8 -Teac C- 1 tape deck.

Main Desk 1 - Bass drum; 2 ­ piano; 3 ­ Clavinet; 4 - String synth; 5 - Arp Odyssey; 6 - Guitar (Björn); 7 - Acoustic guitar ; 8 - Guitar (Lars Wellander); 9 - acoustic guitar; 10 - Acoustic guitar; 11 - Guitar (Mats Ronander); 12 - Vocal; 13 - Radio mic; 14 - Radio mic; 15 - Vocal (Björn); 16 - Vocal (Agnetha); 17 - Vocal (Frida); 18 - Vocal (Benny); 19 - Backing vocals (1); 20 - Backing vocals (2); 21 - Backing vocals (3); 22 - Backing vocals (4); 23 ­ Piano; 24 ­ Moog; 25 - Vocal mic at piano; 26, 27, 28 - Yamaha GX- 1; 29, 30 - Eventide Harmonizer return; 31, 32 - Reverb return.

Sub-masters: 1, 2 ­ Vocals; 3, 4 - Keyboards,;5, 6 ­ Drums; 7, 8- Percussion.

Three rigs by Main Desk Rig 1 Ten compressors; MX9 FlangerlDoubler; Eventide Instant Flanger; Eventide H949 Harmonizer; Orban Equaliser 672A; Teac C-1 cassette tape deck.

Rig 2 Dbx 162 (2); TFA Electrosound (2); Soundsweep 5050.

Rig 3 Electrosound two third-octave graphic equalisers (2); dbx 160 limiter (from desk to PA); Ursa Major Space Station SST282.

Reverb: AKG BX 10.

Special Thanks to ABBAMAILer Cathy Olds, Newcastle, Australia

Re: Na co pak to vsechno nahravali
Autor: Jakub (IP zalogováno)
Datum: 5 March, 2007 12:25

No Safo, tak to je bomba poctenicko smiling smiley Diky.

Re: Na co pak to vsechno nahravali
Autor: safa (IP zalogováno)
Datum: 5 March, 2007 22:32

Tady ten jedinej oblecenej je zvukar ABBAy live Claes af Geijerstam


Re: Na co pak to vsechno nahravali
Autor: Slavo75 (IP zalogováno)
Datum: 6 March, 2007 12:42

Ahoj!

Zopar informacii o sposobe nahravania ABBY je aj v tomto preklade clanku, ktory tu uz niekto predo mnou spominal!

Slavo.

___________________________________________________________


ABBA – THANK YOU FOR THE MUSIC (4CD Box)
PŘEKLAD ČLÁNKU KE ČTVRTÉMU CD
(Bližší informace k nepublikovaným písním)

1. Put on your white sombrero (Nasaď si své bílé sombrero)
Nahrávání začalo 9. září 1980 ve studiích POLAR MUSIC. Tato píseň byla nahrána během setkání pro LP Super Trouper, ale byla vynechána ve prospěch titulní písně. Dosud nevydáno.

2. Dream World (Svět snů)
Nahrávání začalo 27. září 1978 ve studiích POLAR MUSIC. Střední pasáž této písně nahrána při setkáních pro LP Voulez – Vous byla použita pro píseň Does Your Mother Know.

3. Thank You For The Music (Díky za hudbu)
(Doris Day). Nahrávání začalo 2. června 1977 v MARCUS MUSIC studiích. První studiově nahraná verze této písně z minimuzikálu Dívka se zlatými vlasy nebyla tím, co skupina v tom čase chtěla a tak byla předělána v červenci. Dosud nevydáno.

4. Hej Gamle Man! (Hej starý muži!)
Nahrávání začalo v červnu 1970 ve studiu METRONOME. První nahrávka charakterizující všechny čtyři členy ABBY byla poskytnuta pouze Bjornu a Bennymu a byla zahrnuta na jejich LP LYCKA (Štěstí) a také jako A-strana singlu. Top 5 ve Švédsku.

5. Merry Go Round (Merry chodí okolo)
Nahrávání začalo 29. března 1972 ve studiu METRONOME. Tato B-strana singlu People Need Love byla původně vydána ve švédské verzi (En Karusell) jako A-strana singlu věnovaného Bjornu a Bennymu. Doposud nebylo na CD.

6. Santa Rosa
Nahráno v březnu 1972 ve studiu METRONOME. Je to B-strana singlu HE IS YOUR BROTHER, originální (původní) název GRANDPA´S BANJO (Dědečkovo banjo) a navrhováno k vydání v Japonsku jako singl Bjorna a Bennyho. Dosud nevydáno na CD.

7. She´s My Kind Of Girl (Ona je dívka podle mého)
Nahráno v listopadu nebo prosinci 1969 možná v EVROPA FILM studiích. Tato píseň byla napsána pro neznámý film „INGA II.“ a byla původně vydána jako první singl Bjorna a Bennycho v březnu 1970. V roce 1972 vydána v Japonsku a dosáhla v prodeji 500 000 kusů. Nahrávka neobsahuje žádné možnosti pro Agnethu nebo Fridu, ala byla příště dána na B-stranu švédského vydání RING RING (anglická verze) a také v některých oblastech světa na LP toho samého názvu.

8. Medley (Směs)
Nahrávání začalo 6. května 1975 ve studiu GLEN. Tato nahrávka jako jediná je materiálem, který nesložila ABBA sama a původně byla nahrána v roku 1975 na německém dobročinném LP „STARS IM ZEICHEN EINES GUTEN STERNS“. V roce 1978 byla přemixována a vydána jako B-strana singlu Summer Night City a toto je mix, který nalézáte zde. Dosud nevydáno na CD.

9. You Owe Me One (Dlužíš mi to)
Nahrávání začalo 4. května 1982 ve studiích POLAR MUSIC. Je to B-strana singlu Under Attack. Dosud nevydáno na CD.

10. Slipping Through My Finger / Me and I (Live) (Proklouzne mi mezi prsty / Já a já (živě))
Nahráno 28. nebo 29. dubna 1981 ve švédské televizi. Živá verze písně z LP „The Visitors“ (toho času k vydání) a píseň z LP „Super Trouper“, nahráno pro TV speciál Dicka Cavetta. Dosud nevydáno.

11. ABBA Undeleted (ABBA nevymazáno) Od Michaela B. Tretow
Během práce na projektu ABBA GOLD jsem objevil některé velmi zbylé tituly na starých páscích hluboko dole ve sklepích POLYGRAMU. Písně jako „Kalsupare“, „Kalle Skandare“, „Esses Vad Det Svanger Nar Man Spelar Jazz“, „Hamlet 111“ … Po pravdě řečeno některé z nich znáte opravdu dobře. Možné je myslím znáte pod jinými jmény. Např. „Esses Vad Det Svanger Nar Man Spelar Jazz“ byla později nerozvážně přejmenována na „On and On and On“ a „Kalle Skandare“ byla nějak změněna na „Summer Night City“ z neznámého důvodu! Když přišli Bjorn a Benny do studia s novými písněmi, nikdy neměli nějaké předem určené názvy pro tyto písně, takže bylo na mě pojmenovat pásky s některými, jak jsem si myslel, hloupými tituly. Na některé tituly jsem si nemohl vzpomenout. Co je „Hamlet 111“ nebo „Svantes Inferno“, nebylo to dobré? Všechny tyto demo snímky byly jako co? Proč je nezařadili na LP desky? Abych to zjistil vzal jsem některé tyto staré krabice s pásky do mého studia a zde je to, co jsem objevil:

SCARAMOUCHE
Nahráno v červnu 1977 v MARCUS MUSIC. Samozřejmě jsem si musel myslet, že tato instrumentální píseň byla velmi podobná jiné písni, čož říká mnoho o mé muzikální inteligenci.
SUMMER NIGHT CITY
Nahráno v říjnu 1978 ve studiích POLAR MUSIC. Tato téměř acapella verze Summer Night City nebyla nikdy vydána během mixování textů Bjornem.
TAKE A CHANCE ON ME
Nahráno 3. srpna 1977 v MARCUS MUSIC. Mnoho tvrdé práce se vešlo do této skvělé písně. Toto je pouze jeden z několika pokusů najít to pravé. To nebylo nalezeno nikdy… tehdy.
BABY
Nahráno 18. října 1974 v GLEN STUDIU. Toto je samozřejmě to, co se později stalo písní ROCK ME. Původní „zadní“ píseň ROCK ME byla klíčem k tomu, co slušelo dívkám, takže když začal Bjorn konečně zpívat, bylo to pro něj moc vysoko. On byl přesně na jeho linii, lapání po dechu, k tomu spojení celého jeho těla, aby dosáhl těchto vysokých tonů. Zabralo mu to hodiny – k uklidnění po inhalování všeho toho kyslíku.
JUST A NOTION
Když jsme začínali nahrávat písničky, tak jsme měli k dispozici osm stop, po letech jsme jejich počet rozšířili na 32. Legrační bylo, že nám stejně vždy jedna stopa chyběla. To bylo kvůli Bennymu, který neustále přicházel s novými myšlenkami. Když už jsme si mysleli, že je písnička natočená a všechny stopy byly naplněny do posledního decibelu, tak Benny vždy přišel s nějakou myšlenkou, která byla příliš dobrá na to, abychom ji nevyužili. A protože už všechny stopy byly plné, museli jsme hledat takovou, kterou bychom mohli vymazat. Jako třeba stopa s bubny. Samozřejmš, že bubny byly nahrány na několika stopách, ale stejně… A tohle se opakovalo pořád dokola až nakonec z mých, na začátku skvělých bubnů, skoro nic nezbylo… Nakonec jsem to řešil tak, že jsem ještě před začátkem nahrál bubny na úplně všechny stopy, které jsme měli k dispozici a řekl jsem Bennymu: „Bohužel, už nemáme žádné volné stopy.“ Benny ale na tuhle hru nepřistoupil.
RICKY ROCK´N´ROLLER
Nahráno 15. září 1974 v GLEN STUDIO. Byly to hlučné a vzrušující dny. Majitelé studia vlastnili krytý bazén, kam jsme umístili reproduktory. Byla to prevence proti chození do bazénu, kde kachličky padaly na zem jako na podzim listí ze stromů.
BURNING MY BRIDGES
Nahráno 3. června 1980 ve studiu POLAR MUSIC. Jedna z nejskvělejších věcí na muzikantech ve studiu byla jejich schopnost přizpůsobit se jakémukoliv stylu hudby. Dokázali měnit styly a tak vydrželi hrát celé dlouhé hodiny stále se stejným elánem. Avšak zhruba po 13 hodinách hraní pořád stejně přišla únava. A v takových chvílích jsem si já vysloužil nálepku vtipálka. Uprostřed noci jsem mohl říct ten nejblbější vtip na světe a všichni propukli v hysterický smích. A já jsem si připadal jako nejlepší komik na světě.
FERNANDO
Nahráno 5. srpna 1975 v GLEN STUDIU. Byl to jeden z mnoha pokusů dostat tuhle písničku na pásek. Zkoušeli jsme to všemi možnými způsoby. Jako C a W, pop, rock, metal, polku nebo Acid-Waltz, dokud se nám to nezdálo dobré. Tady je švédská verze jako tango.
HERE COMES RUBIE JAMIE
Nahráno 1. září 1974 v GLEN STUDIU. Byla to jedna z mála příležitostí, kdy Benny zpíval sólo. Bjorn a Benny tuhle píseň nesnášeli, ale nakonec souhlasili, aby byla jako historický dokument zveřejněna. Mimochodem, na začátku si jak Benny tak Bjorn mysleli, že nemá žádnou cenu tyto nahrávky zveřejňovat. Kdo by se o ně zajímal? A pak řekli, že asi ten člověk, co vlastní nahrávky všech zvuků, co kdy vyšly z Elvise, utratí stovky dolarů za alba jako „Elvis se nachladil“, „Elvis jí hamburgery“. Tak s tím tedy souhlasili, protože fanouškové si to žádají. Je to jasný? Samozřejmě, že Bjorn není žádný Elvis, to je fakt. Ale Benny je!
HAMLET 111 Part 1 and 2
Nahráno 13. března 1979 ve studiu METRONOME. Je to další příklad skvělé písničky, která se nikdy nedostala na žádné album. Snažili jsme se to nahrát při několika příležitostech, ale nikdy se nám to pořádně nepovedlo – až po letech, když Benny nahrával své první sólové album. Představte si, jak jsme byli překvapeni, když se z toho stal hit.
FREE AS A BUBBLE BEE
Nahráno 29. května 1978 ve studiu METRONOME. Staré dobré studio Metronome, kde to všechno začalo. Měli jsme tam k dispozici pouze 8 stop. Bylo to skvělé místo na nahrávání a bylo překonáno teprve našim vlastním studiem vybudovaným v roce 1978. Tenkrát se ještě různé zvuky musely tvořit fyzicky, ne elektronicky, jak se to dělá dnes. Pokládali jsme mokré ručníky na bubny, do tělesa bubnu jsme dávali bochníky chleba, využívali jsme toaletní papír… Prostě jsme zkoušeli vše možné… jako např. nahrávání vokálů pod vodou, vždy jsme objevili nějaký nový zvuk. Tenkrát jsme potřebovali, aby bicí byly co možná nejrychlejší a aby měli bohatý zvuk. Měly znít jako krocan, který spadl na mokrý asfalt… Bylo to zábavné.
RUBBER BALL MAN
Nahráno mezi 8. srpnem a 30. srpnem 1979 ve studiu POLAR MUSIC. Bjorn měl vždy takovou zvláštní schopnost „vypnout své uši“ a nevnímat, co se kolem něj dělo. Byl schopen skládat hudbu k nové písničce, i když se studiem naplno ozývala jiná píseň. Jednou napsal inspirující muzikál o bramborové kaši, zatímco ve stejnou dobu mixoval album Super Trouper.
CRYING OVER YOU
Nahráno 16. září 1972 ve studiu POLAR MUSIC. Je to ukázka toho, jak dalece jsme byli před dobou, co se týče našich tehdejších nahrávacích technik. Jeden příklad týkající se smečky s bicími. Z několika zcela odlišných písniček jsme vytáhli pár akordů a dali jsme je dohromady takovým staromódním způsobem – tvořili jsme dlouhou smyčku z nahrávacího pásku, dlouhou zhruba 15 metrů. Tu jsme potom pověsili na mikrofóny, křesla, kliky od dveří, prostě křížem krážem po celém studiu. Píseň skončila, když někdo, přicházející z venku, vzal za kliku…
JUST LIKE THAT
Nahráno 3. května 1982 ve studiu POLAR MUSIC. Agnetha a Frida byly skutečně skvělé. I když už muzikanti studio po dlouhém natáčení opustili, tak ony dvě zůstávaly ve studiu, kde zkoušely nové části písně. Pracovaly neuvěřitelně tvrdě. Zpívaly tak vysoko, že by to moje hlasivky nevydržely, což je úplně vyčerpávalo a svíralo jim hrdla. Bjorn a Benny jim vždy řekli: „Je to vynikající! Tak a teď zkusíme ještě jednou to samé, ale o oktávu výš!“
GIVIN A LITTLE BIT MORE
Nahráno 25. května 1981 ve studiu POLAR MUSIC. Díky moderní nahrávací technice zpívá Bjorn hlavní i doprovodné vokály a Benny dokonce hraje na jednu z akustických kytar a místo trsátka používá desetikorunovou minci.

12. Waterloo (francouzsko-švédská verze)
Francouzské vokály nahrány pravděpodobně 18. 4. 1974 v Paříži, švédské vokály nahrány na konci roku 1973 nebo 1974 v Metronome. Byla také nahrána německá verze této písně.

13. Ring Ring (švédsky / španělsky / německy)
Švédské vokály nahrány v lednu 1973 ve studiu Metronome. Španělské a německé vokály nahrány v červenci 1973 pravděpodobně také ve studiu Metronome. Španělská verze dosud nevydána na CD.

14. Honey Honey (švédská verze)
Švédské vokály byly natočeny 30. ledna 1974 pravděpodobně ve studiu Metronome. Tato švédská verze byla vydána jako B-strana švédské verze singlu WATERLOO. Dosud nevydáno na CD.




Zdroj:
THE ABBA WONDER
– časopis českého a slovenského ABBA Fan Clubu – č. 16 a 18

Jdi na stránku:  12Následující
Aktuální stránka:1 z 2


Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci.