Skupina ABBA a všechno kolem ní : Diskusni forum o skupine ABBA
Všechno co se točí kolem Bjorna, Bennyho, Agnety a Fridy
novinky skupiny ABBA World Revival
Jdi na stránku:  Předchozí12345Následující
Aktuální stránka:2 z 5
Re: historie Abby
Autor: Isil (IP zalogováno)
Datum: 12 September, 2009 16:02

Souhlasím, že Bright Lights, Dark Shadows patří mezi nejlepší knihy o Abbě. Pro fanouška téměř nezbytnost, ale pro běžhého člověka může být poněkud nestravitelná smiling smiley

Re: historie Abby
Autor: ivana (IP zalogováno)
Datum: 13 September, 2009 11:20

Kde ji seženu, už konečně si na ni troufám v angličtině, a kolik mě to bude stát, prosím o info, díky.

Re: historie Abby
Autor: thunder.bird (IP zalogováno)
Datum: 15 September, 2009 18:13

koupil jsem to na www.shakes.cz, mají to tam dvakrát, za 348 Kč a za 499 Kč. Nevím jakej je v tom rozdíl, předtím jsem tam našel jen tu za 499 Kč tak jsem ji koupil..nevím jestli jsem neprohloupil grinning smiley ..kvůli ceně možná, ale kvůli knížce jako takové určitě ne. Dovolil bych si tady uvést některé úryvky co jsem přeložil :
(let, kterým letěla Agnetha ještě s některými členy doprovodu na turné 1979):

Nedlouho po startu vletělo malé letadlo přímo do bouře, která se najednou objevila severně od New Yorku. A že to nebyl žádný malý problém: v Connecticutu se hnalo krajinou tornádo, a rozsévajíc zkázu mezi stavbami, auty a kamiony, zabilo jednu osobu a zranilo 300. Škody byly vyčísleny na více než 100 milionů dolarů. Špatné počasí znamenalo, že letadlo nebylo schopno přistát na určeném letišti. Letiště bylo v podstatě kompletně zablokováno tornádem a pilot se rozhodl vrátit zpátky do New Yorku. Bylo to nervydrásající, zvlášť když se každý na palubě začal bát, že budou muset zrušit koncert. Tohle přimělo pilota otočit letoun zpátky k Bostonu v naději, že se počasí zlepšilo, ovšem jen aby zjistil, že nikoli. Pak bylo rozhodnuto kroužit nad letištěm před pokusem o přistání. Věci se ještě zhoršily, když si pilot všiml, že dochází palivo, a byl nucen provést nouzové přistání u malého města Manchesteru, New Hampshire.
Pro Agnethu, která v té době trpěla tím největším strachem z létání, to byla strašná noční můra. "Když už jsme byli skoro dole na letišti, najednou jsme znova vzlétli," vzpomíná. "Naše životy byly ve smrtelném nebezpečí - tak jsem to cítila já - s blesky na křídlech a aniž bychom byli schopni něco vidět. Všechno bylo prostě černé a letadlo se šíleně třáslo. Modlila jsem se k Bohu abych neumřela."
Manažer turné Bosse Norling, taky v soukromém letadle, vzpomínal, že si každý myslel, že tohle je konec. "Agnetha byla hysterická a já ji neviním. Jakoby to šílené počasí a kmitající letadlo nebylo dost, letištní světla byla zhasnutá - byla úplná tma a piloti měli co dělat, aby letadlo dostali dolů."
Díky schopnostem pilota bylo přistání dokončeno bezpečně a společnost Abby na třesoucích se nohou nastoupila do čekajících aut a odjela do dějiště koncertu. Špatné počasí nemělo v Bostonu stejné ničivé následky jako ve vedlejším státě Connecticutu, ale silnice do Bostonu byly zaplavené a dopravní zácpy trvaly hodiny.
Zbytek doprovodu Abby, cestující pravidelnými lety, se dostal taky do problémů kvůli počasí a dorazil dokonce ještě později. Jako výsledek byl koncert odložen o 90 minut a nezačal až do 21:30.
Agnetha byla v hrozném stavu, ale nějak - pozoruhodně - se prokousala koncertem. Nikdo z pětitisícového publika si nevšiml, že tu noc bylo s blonďatou zpěvačkou něco špatně. Reakce ale přišla později. Původní plán byl letět po koncertě přímo do další zastávky turné, Washingtonu, ale s ohledem na Agnethu skupina zůstala přes noc v Bostonu.
"Agnetha byla kompletně zdevastovaná," vzpomíná Bosse Norling. "Musela si vzít prášky na spaní, aby tu noc spala."
Následující den Agnetha odmítla nastoupit do toho malého letadla a zvolila si radši pravidelný let. Nebyla ale schopná hodit ten incident za hlavu: negativní postoje k turné kombinované se vzpomínkami na strašný zážitek v letadle na ni dále doléhaly s neúprosnou silou. Když dorazila do hotelu ve Washingtonu, následky toho všeho utrpení na ni skutečně dolehly. Agnetha se zamčela v pokoji a odmítala ho opustit a už vůbec kohokoli z doprovodu pustit dovnitř. "Šel jsem najít Stiga," vzpomíná Norling, "a řekl jsem mu, že koncert možná nebude. Agnetha byla stále ve stavu šoku a nikoho nechtěla pustit do pokoje. Stig se rozzuřil...a zkoušel se dostat do jejího pokoje. Odmítla otevřít dveře."
Hodiny ubíhaly a nikdo nevěděl, jestli skupina vystoupí nebo ne. Taky tu byly finanční starosti: turné bylo pojištěno bankou Lloyds, ale kdyby zrušili show, potřebovali by potvrzení od doktora, že Agnetha byla příliš nemocná, než aby vystoupila. Agnetha souhlasila pustit dovnitř doktora - ale jen jeho. Když se doktor objevil znovu, oznámil, že Agnetha má 40 stupňů horečku, zvrací a trpí průjmem. Šok - v kombinaci s virem - vyvolal chřipku.

Re: historie Abby
Autor: ivana (IP zalogováno)
Datum: 15 September, 2009 18:59

Mockrát děkuju, za info i za překlad, a pokud by bylo někdy nějaké další pokračování či úryvek, určitě to tady všichni ocení. Objednávám a těším se.

Re: historie Abby
Autor: thunder.bird (IP zalogováno)
Datum: 15 September, 2009 19:16

ale tak ještě kousek grinning smiley :

Agnetha a Björn

"Kdybych nebyl ženatý s Agnethou..." Možná jeden nebo dva čtenáři zvedli obočí nad tím, že (Björn) vůbec uvažoval o takové situaci. Ale když v dubnu 1978 Björn utrousil tuto poznámku, celková veřejnost ještě nevěděla nic o tom, jak špatnou se situace stala v domácnosti Ulvaeuse / Fältskogové. Po krátkém období štěstí, které následovalo po narození nového dítěte, nabraly věci rapidní obrat k horšímu.
Teď už to ovlivňovalo i práci Abby. Tam, kde kdysi občasné konflikty ve studiu přidaly šmrnc nahrávání, byla teď krize mezi Björnem a Agnethou zhoubná až do extrému. Ukřičené scény a obviňování, které byly dříve omezeny na jejich domácnost, se teď začaly stále častěji objevovat i ve studiu. "Bylo tu hodně tlaků," vzpomínal Björn. "A jak se zhoršovaly, snažili jsme se s Agnethou předstírat, že se nic neděje, ale věci se zkrátka staly nemožnými."
Björn přiznal, že to dosáhlo bodu, že už dokonce nechtěl svou ženu vidět: "Když jsem zjistil, že už nechci večer chodit domů a zkoušel jsem příchod odkládat na tak pozdě jak to jen šlo, doufajíc, že Agnetha už bude spát, tak jsem si uvědomil, že s tím něco musím udělat.
------------------------------------------------

V Londýně dvojice bydlela v oddělených pokojích, ale ve Švédsku stále žili pod jednou střechou. Úleva, která následovala rozhodnutí rozejít se, ubrala z jejich vztahu mnoho napětí, a pomalu mířili ke dni, kdy konečně půjdou každý svou cestou. Každý z nich to oznámil nejdříve svým rodičům, pak Bennymu a Fridě. "Nebylo to pro ně žádné velké překvapení," řekla Agnetha. "Byli nám blízcí, viděli jak na sebe vzájemně působíme." Nejtěžší bylo oznámit to Lindě, které bylo teprve pět a půl.
Hodně jsme se o tom hádali, než jsme jí to mohli říct. Nakonec jsme skončili pláčem, všichni tři."

-------------------------------------

Björn a Agnetha strávili Štědrý večer, nejdůležitější ze švédských svátků,ještě jednou naposledy pohromadě jako rodina. Měli svou štědrovečerní večeři, přesně jako vždycky mívali. Linda a Christian, který právě oslavil první narozeniny, dostali své dárky. Následující den si Agnetha sbalila věci, nastoupila do auta a odjela se svými dětmi vstříc novému domovu, jen 7 minut odsud. Byl to dům vlastněný Polar Music a využívaný důležitými hosty. Měl se stát Agnetiným domovem na dalších deset let. Björn zůstal v domě, který s Agnethou koupili jen o rok dříve. Není tak těžké si představit jeho myšlenky, když se přes okno díval, jak jeho žena a děti zmizeli v dálce, pak musel čelit tichu a prázdnotě, které zanechali. Byl to ztělesněný text ´Knowing Me, Knowing You´: "V těchhle starých známých pokojích, děti by si hrály..."

Re: historie Abby
Autor: ivana (IP zalogováno)
Datum: 15 September, 2009 19:38

Tak, a nakoupeno...Blahoslaveni dobrovolní překladatelé...Už tu nebudu překážet, třeba spadne ještě pár kapek, i tak velký dík. Přemýšlím, jak těm čtyřem bylo, když to o sobě četli. Velké zisky, velké ztráty.

Re: historie Abby
Autor: thunder.bird (IP zalogováno)
Datum: 15 September, 2009 22:14

Přeložím z toho každýmu co bude chtít..jednak se procvičím v anglině, letos jdu na vysokou právě na anglinu grinning smiley a navíc pro každýho kdo vášnivě zbožňuje Abbu tak jako já, to je asi zajímavý...! Nevím jak je to možný, jsou to čtyři lidi, který jsem nikdy osobně neviděl, ale když mě ta knížka došla, četl jsem od tří odpoledne do čtyř do rána, nejedl, nepil grinning smiley usnul jsem až někdy v 6..a v 7 jsem vstával na brigádu..byl jsem z toho celej pryč, takže jsem v práci ani vůbec nebyl unavenej..
Jmenuje se to "Jasná světla, temné stíny", ale přišlo mě, že těch stínů bylo jaksi víc...Dancing queen už nikdy nebude znít stejně...

takže taky nějaká humornější věc:
(australské turné 1977)

Australské počasí si i nadále pohrávalo s koncerty. I když žádné další koncerty nebyly zmařeny deštěm, jednou teplá letní noc přidala skupině další problém, se kterým museli bojovat: jejich bílé kostýmy, naprosto bílé pódium, shora osvětlené 120 000 watty světel, přitáhlo tisíce létajících brouků. Bennyho bílý klavír celý zčernal, pokrytý velkými hmyzy, stejně jako podlaha. "Bylo to pěkně hnusný," vzpomínala Agnetha. "Zrovna jsme hráli ´SOS´, když jsem najednou uviděla to velké hejno letět k nám - černé obrovské věci. Říkala jsem si, ´Co to sakra je?´ Sedali nám na nohy, na obličeje a byli na nás prostě všude. Benny se bojí hmyzu stejně jako já a viděla jsem, jak za klavírem seděl úplně strnule."
Jeden z brouků vlezl Agnetě do dekoltu, zrovna když bojovala se svými sólovými party v ´SOS´. "Říkala jsem si, ´nějak se té potvory musím zbavit.´ Opravdu jsem začala trochu panikařit. Otočila jsem se zády k publiku, dala jsem ruku dovnitř, vytáhla to, a dokončila song. Po dokončení ´SOS´ byla krátká pauza, takže brouci mohli být smeteni z pódia.



Re: historie Abby
Autor: Isil (IP zalogováno)
Datum: 16 September, 2009 09:18

Když jsi takový nadšený mladý překladatel, nebyl bys od té dobroty a nepřeložil aspoň občas nějakej článek pro ABBA Wonder? Já to sám opravdu mnohdy nestíhám a kdyby někdo přidal ruku k dílu, mohlo by toho vycházet víc...

Jinak co se týče těch dvojích cen za Bright Lights, Dark Shadows, řek bych, že levnější je brožovaná verze a dražší vázaná.

Re: historie Abby
Autor: lynn (IP zalogováno)
Datum: 16 September, 2009 12:51

U obou píšou brožované...

Re: historie Abby
Autor: lynn (IP zalogováno)
Datum: 16 September, 2009 12:51

U obou píšou brožovaná...

Jdi na stránku:  Předchozí12345Následující
Aktuální stránka:2 z 5


Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci.