Skupina ABBA a všechno kolem ní : Diskusni forum o skupine ABBA
Všechno co se točí kolem Bjorna, Bennyho, Agnety a Fridy
novinky skupiny ABBA World Revival
Jdi na stránku:  12345Následující
Aktuální stránka:1 z 5
historie Abby
Autor: Václav (IP zalogováno)
Datum: 12 December, 2008 09:59

Zdravím všechny. Náhodou se mi podařilo získat na inzerát knihu o historii Abby včetně začátků všech členů kapely před Abbou a částečné osudy všech po rozpadu s českým názvem "ABBA".U nás byla vydána v roce 1998 nakladelstvím BB art. Je to překlad anglického originálu "ABBA The name of the game" z roku 1995 od autorů Oldham, Calder a Irwin. V době vydání v ČR jsem ji na pultech vůbec nezaregistroval.Pro mě je to první ucelenější a obsáhlejší materiál o Abbě a s překvapením jsem se tam dočetl o faktech, které jsem sice tušil, ale nikde se o tom nepsalo, o jejich zveřejnení ve filmech ani nemluvě (z pochopitelných důvodů). O to víc oceňuji přístup Fridy při rozhovorech s ní např. na Frida DVD. Celé dění uvnitř Abby a kolem Abby komentuje vždy velmi korektně a ohleduplně vůči ostatním členům kapely, i když to vždycky asi nebylo úplně ideální. Rád bych získal od někoho, kdo měl příležitost přečíst více materiálů o Abbě, názor k uvedené knížce v tom smyslu, zda je zpracována objektivně a hodnověrně. Při čtení knížky je patrné, že autoři mají Abbu tzv. "pod kůží" a je to jejich srdeční záležitost, ale na druhou stranu neváhají tvrdě zkritizovat některé činy členů kapely nebo jejich skladby. Což si myslím, že knížce jenom prospělo.Pro doplnění: kniha má 233 stran se 126 fotografiemi a s přehledem diskografie kapely ale i solo projektů jednotlivých členů. Fridino Djupa andetag v knížce pochopitelně ještě chybí.Děkuji za Vaše příspěvky. Vašek

Re: historie Abby
Autor: Michal (IP zalogováno)
Datum: 13 December, 2008 01:26

Myslím, že většina lidí tady knihu dobře zná. Je to už několik let, co jsem to četl, takže si to nepamatuju do podrobností. Četl jsem to docela rád, těžko ale mohu hodnotit, kolik z těch různých zákulisních drbů o členech skupiny, které v knize byly, je nebo není pravda, vlastně zrovna tohle mě ani nepřijde příliš zajímavé, v každém případě si myslím, že ve srovnání s jinými tehdejšími skupinami byli členové ABBY jedni z nejslušnějších. Že měli mezi sebou problémy, to je jasné, ale ve které skupině žádné problémy nejsou?
Co se týká kritiky písní v knize a srovnávání jednotlivých písní, to je podle mě docela problém této knihy, která byla primárně napsaná pro britského čtenáře, protože aby člověk mohl sám srovnat, jestli jsou lepší různé písně britských (nebo i jiných) interpretů z tehdejší doby (které jsou u nás často zcela neznámé), nebo písně ABBY, k tomu musí při čtení být neustále připojen na internet a jednotlivé písně vyhledávat na YouTube (což v době vydání knihy pochopitelně nešlo), aby měl představu, co se tím autoři vlastně snaží říct, např. jsem si takhle mohl dodatečně porovnat písně z Eurovize 1974 s ABBOU, a přiznávám, že i písně na druhém a třetím místě se mi líbily, přestože je autoři neuvěřitelně zkritizovali, tyto písně by v jiném roce zcela jistě vyhrály, jsou velmi dobré, to ostatní už je takový ten slabší průměr Eurovize, který má soutěž v podstatě pořád, ale ročník 1974 byl asi hudebně nejsilnější. Co se týká v knize často uváděných britských interpretů ze 70. let, když jsem některé pro mě neznámé písně uvedené v knize na YouTube vyhledal, stejně se mi nelíbily, takže opět zde převládl subjektivní dojem a zkrátka pocit Angličanů, že co je anglické, to je zpravidla dobré. A není to přitom problém, že bych neměl znalosti o tehdejších skupinách a o tom, co se tehdy hrálo, řadu písní jsem znal, ale naopak řadu z nich jsem u nás nikdy neslyšel. Z toho vyplývá závěr, že kdo se narodil až koncem 70. let a později, ten při čtení knihy často nebude vědět, o čem je řeč.
Ke srovnávání písní ABBY: Napsat, že Cassandra (1982) je lepší než Fernando (1976), na to opravdu musí mít člověk zvláštní povahu, a v knize to takhle je a pochybných hodnocení písní tam je víc. Občas tam lze najít i protichůdná tvrzení: O filmu "ABBA ve filmu" se tam v jedné části píše, že ho lidé v kinech vypískali od Sydney až po Malmö, v jiné části potom, že měl komerční úspěch a pomohl skupině zvládnout přestávku v první polovině roku 1978, aniž by se na ABBU zapomnělo (v roce 1980 jsem na tom byl v kině a mohu všechny ujistit, že film nikdo nevypískal a dodnes na to mám pěkné vzpomínky). Problém je v tom, že každému se subjektivně líbí jiné písně nebo písně z jiného období, i když celkově jsou nejoblíbenější zcela jistě písně zhruba z období 1974–1980, kdy ABBA vládla světovým hitparádám. Prostě každý by to hodnocení písní napsal jinak, mně třeba na rozdíl od autorů vůbec nevadí, že ABBA v roce 1979 opět začala hrát více písní ve stylu disco, album Voulez-Vous je pro mě jedno z nejoblíbenějších, je doslova našlapané hity. Já osobně bych zkritizoval zejména ty "nepopové" písně z různých období (spíše z počátků a konců ABBY), kterých je naštěstí velmi málo.
Se závěrem autorů, že Benny a Björn jsou autory nejlepších písní 20. století, pochopitelně souhlasím, a jsem velmi rád, že to někdo napsal.

Re: historie Abby
Autor: Isil (IP zalogováno)
Datum: 13 December, 2008 16:28

Podle mého se ti horší kniha o Abbě snad už do ruky ani nemohla dostat. The Name Of The Game (potažmo český překlad) je neobjektivní snůška bulvárních žvástů a může sloužit tak možná pro zasmání. Agnetha ve své době dokonce na její vydání zareagovala vydáním autobiografie Som Jag Är, kde některé věci uváděla na pravou míru. Ze seriózních publikací doporučuju Bright Lights, Dark Shadows (C. M. Palm), ABBA - The Book (J. M. Potiez), případně i ABBA Gold (J. Tobler).

Re: historie Abby
Autor: Michal (IP zalogováno)
Datum: 14 December, 2008 07:51

On je také problém v tom, že u nás ani jiná kniha než "The Name Of The Game" česky nevyšla.

Re: historie Abby
Autor: Isil (IP zalogováno)
Datum: 15 December, 2008 11:49

Ne, to opravdu nevyšla a velice pochybuju, že někdy vyjde. Ale než The Name Of The Game, tak radši nic...

Re: historie Abby
Autor: Václav (IP zalogováno)
Datum: 16 December, 2008 11:56

Zdravím všechny a děkuji Michalovi a Isil za informace. Michalův článek je navíc tradičně vyčerpávající. S řadou názorů s Tebou souhlasím, hlavně mě trochu zarazily ty navzájem si odporující hodnocení skladeb nebo filmů v různých částech knihy. O řadě hudebních skupin britské provenience, o kterých autoři v knize někdy až zbytečně často píší, jsem bohužel nikdy neslyšel a jsem rád, že nejsem sám. Nemůžu bohužel porovnat tuto knihu s jinými a je docela možné, že v knize není vždycky všechno hodnověrně a objektivně prezentováno, jak píše Isil (i za její příspěvek jsem samozřejmě vděčný), ale jak jsem psal, nic jiného se mi do ruky nedostalo. Každé podobné dílo, ať už kniha nebo jiný dokument vždycky byl a asi i nadále bude ovlivněn do určité míry subjektivními názory tvůrce. Třeba se dočkáme českého překladu knihy Bright lights, dark shadows a budeme moci porovnávat. Pokud se nepletu, měla by kniha vyjít (nebo už vyšla) v druhém, přepracovaném vydání a možná se někdo ujme překladu. Bylo by to určitě pro plno lidí zajímavé čtení.Ještě jednou děkuji. Vašek

Re: historie Abby
Autor: Mila (IP zalogováno)
Datum: 20 January, 2009 21:39

Dá se někde ta kniha ještě sehnat ?

Re: historie Abby
Autor: Václav (IP zalogováno)
Datum: 18 August, 2009 13:36

Viděl jsem tento týden diskutovanou knihu: " Abba" v antikvariátu v Praze na Nám. Jiřího z Poděbrad. Václav

Re: historie Abby
Autor: thunder.bird (IP zalogováno)
Datum: 11 September, 2009 00:18

Tak dnes mě přišla kniha Bright Lights Dark Shadows. Něco tak dokonalýho jsem ještě neviděl!!! Úplně mě to nasadilo brouka do hlavy a mám sto chutí jet do Švédska a pokecat se všema čtyřma, ale vím že to asi není moc reálný. Nemohl jsem se od toho odtrhnout, osudy všech členů jsou popsaný do detailu a úplně mě z toho mrazí v zádech!..a přesně jak je napsáno zezadu na knize, Dancing queen už nikdy nebude znít stejně. MEGA DOPORUČUJU !!!!!!

Re: historie Abby
Autor: ivana (IP zalogováno)
Datum: 11 September, 2009 08:01

Prosím o informace - odkud, za kolik. Díky.

Jdi na stránku:  12345Následující
Aktuální stránka:1 z 5


Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci.